top of page
Shaking%20Hands_edited.jpg

АДВОКАТ ПО ЗЕМЕЛЬНИМ СПРАВАМ

АДВОКАТСЬКЕ БЮРО МЕЛЬНИКА ФЕДОРА

Земельна сфера правових відносин є складною. Це стає зрозумілим, коли виникає необхідність придбати чи приватизувати земельну ділянку, прийняти чи передати її в оренду, отримати кадастровий номер. В кожному з названих випадків можуть скластись неоднозначні обставини, ставши причиною для виникнення конфлікту. Вирішити його допомагають юристи та адвокати по земельному праву, надаючи послуги для фізичних та юридичних осіб. Серед учасників спору можуть бути і державні органи, а також органи місцевого самоврядування.
 


ПРО ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО ТА РЕГУЛЮВАННЯ ЗЕМЛЕУСТРОЮ



В Україні діє Державний земельний кадастр, який є інформаційною базою в аспекті управління земельними ресурсами країни. За останні 8 років система обліку була заповнена приблизно на 60%. Решта ділянок незареєстровані в ДЗК. Про землеустрій в Україні постійно точаться розмови. Є факти корупції у цій сфері та порушення прав землекористувачів. Закон України «Про землеустрій» визначає норми землекористування, а також організаційні та правові основи діяльності в цій сфері правовідносин. Окрім того, діють Земельний кодекс та Конституція.

Закон про землеустрій визначає повноваження органів, які здійснюють регулювання, права та обов’язки зацікавлених сторін при розв’язуванні земельних питань. Зокрема, в ньому прописані вимоги щодо оформлення документації, користування та порядок внесення до неї змін. Якщо є потреба в розробці проєкта щодо відведення ділянки, то це також регулює ЗУ про землеустрій.


ЧИМ МОЖЕ БУТИ КОРИСНИЙ АДВОКАТ ПО ЗЕМЕЛЬНИМ ПИТАННЯМ В КИЄВІ


Без кваліфікованої допомоги адвоката по земельному праву складно вирішити більшість питань. Спеціалісти, які працюють в цій сфері, відстежують зміни у законодавстві та застосовують їх при наданні послуг. Юристи і адвокати по земельному праву надають допомогу у наступних справах:

·        підготовка, оформленні та супровід земельних угод;
·        визнання недійсними неправомірно укладених договорів;
·        визнання права власності на ділянки;
·        захист права землевласника або користувача;
·        встановлення земельного сервітуту на визначений строк або без визначення;
·        отримання кадастрового номера;
·        зміна цільового призначення земельної ділянки;
·        приватизація ділянок та оформлення права оренди;
·        юридичний захист прав на землю;
·        супровід розробки проєктів землеустрою;
·        експертиза землевпорядних документів;
·        врегулювання суперечок (медіація) і ін.

Адвокати по земельному праву допомагають знайти вихід із складних ситуацій та спорів в межах законодавчого поля. Звертайтесь до досвідчених спеціалістів із будь-якими питаннями. Потрібно визнати право власності на будівлю або ділянку, зробити поділ землі між власниками та розробити техдокументацію  -  адвокат по земельному праву в Києві надасть кваліфіковану консультацію та послугу.

 


ПРО КАДАСТРОВІ НОМЕРИ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК



Відповідно до встановлених норм, кожній ділянці має бути присвоєно кадастровий номер. Він потрібен при оформленні договорів куплі-продажу, переданні земельної ділянки в оренду та ін. Якщо відсутній кадастровий номер ділянки, здійснення угод не дозволяється. Ця вимога встановлена на законодавчому рівні. В цьому аспекті мова йде не тільки про продаж земельної ділянки, купівлю, оренду, але й успадкування. При виникненні питань чи складнощів завжди треба звертатись за кваліфікованою юридичною консультацією. До речі, спадкові спори та їх вирішення – одна із послуг, яку адвокати часто надають. І все починається з перевірки кадастрового номера. Якщо раніше ділянці його не було присвоєно, то спадкоємець мусить його отримати. Лише після цього він має право закінчити процедуру оформлення спадщини.

Кадастровий номер знадобиться і при здачі ділянки в оренду для проведення підприємницької діяльності (строкове та платне володіння землі). Здати землю в оренду можуть органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, а також власники ділянок. Угода оформлюється в прийнятому юридичному порядку. При оформленні договору на оренду ділянки (типова форма), кадастровий номер в ньому зазначається найперше.

 


ЮРИДИЧНИЙ АСПЕКТ ЗМІНИ ЦІЛЬОВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ ЗЕМЛІ


Коли ви хочете купити земельну ділянку, потрібно перевірити її цільове призначення та чи відповідає воно вашим планам. Якщо вони не збігаються, можна ініціювати процедуру, яка називається зміна цільового призначення. Відповідно до законодавства, існує 9 категорій земель. До якої саме з них буде віднесена ділянка, можна побачити у документах та на публічній кадастровій карті.
 


ЯКИЙ ВСТАНОВЛЕНО ПОРЯДОК ЗМІНИ ЦІЛЬОВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ ЗЕМЛІ



В Україні діє мораторій на відчуження сільськогосподарських земель певних видів. З 1 липня 2021 року набуде чинності закон, в якому частина обмежень буде знята. Зміна цільового призначення ділянок потребує розробки проєкту землеустрою щодо їх відведення. Процедура умовно ділиться на декілька етапів:


1. Заява. Клопотання та оформлення відбувається при участі власника.
2. Розробка проєкту. Цим займається землевпорядна організація після звернення власника.
3. Затвердження проєкту. Видається документ встановленого зразка із зазначенням прийнятого рішення.
4. Реєстрація права власності.

 

Проєкт затверджують у місцевому управлінні Держгеокадастру, а також у місцевому відділі архітектури та містобудування. Деталі щодо процедури погодження та порядок звернення до органів виконавчої влади визначені ст. 186-1 ЗКУ. Якщо цільове призначення земельної ділянки було проведено із порушеннями, знадобиться допомога юриста для визнання процедури та угоди недійсними.
 


ВИНИКНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНИХ СПОРІВ ТА ЇХ ВИРІШЕННЯ



Причинами виникнення спорів є розбіжності, які виникають під час користування земельними ділянками: розподіл, визначення власників, розмежування і ін. Межові спори, порушення громадянами правил добросусідства, судові справи щодо скасування кадастрових номерів, незаконне використання ділянок – також частина переліку справ, з якими працюють адвокати. Земельні спори вирішуються органами місцевого самоврядування або виконавчої влади, які спеціалізуються на питаннях земельних ресурсів. Найголовніша роль відводиться судам.

Якщо перед вами постало питання звернення до суду, вам знадобиться допомога адвоката та зразок заяви про вирішення земельного спору. Процес відбувається за участю двох сторін. Вони мають бути завчасно офіційно повідомлені, де і коли розглядатиметься справа. Якщо одна сторона не з’явилась на суд, розгляд переноситься. Вдруге таке не дозволяється. Має бути поважна причина. Якщо її немає і друга сторона знов не прийшла до суду, розгляд спору і винесення рішення не припиняється. У ч. 5 ст. 159 ЗКУ вказано, що сторонам воно має бути видано протягом 5 днів.

Коли потрібен
адвокат по майновим питанням або земельним спорам для проведення консультації та пошуку законного вирішення правового спору, треба звертатись за кваліфікованою допомогою. Детальний аналіз ситуації спеціалістами допоможе визначити стратегію розвитку подальших подій в межах юридичного поля. Можливо, вийде врегулювати розбіжності в досудовому порядку. Якщо ні, тоді адвокати відвідають потрібні державні установи, оформлять документи та подадуть їх до суду. Юридичний супровід при розв’язуванні земельних питань та спорів – це ваш шанс на успіх та оперативне отримання результату у вашу користь.

bottom of page