top of page
predstavnyk-poterpilogo.jpg

ПРЕДСТАВНИК ПОТЕРПІЛОГО В КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ

АДВОКАТСЬКЕ БЮРО МЕЛЬНИКА ФЕДОРА

Фізична особа, яка внаслідок певних обставин отримала шкоду для свого здоров’я, морального стану, а також майнові збитки, вважається потерпілою. Коли по справі проходить юридична особа, тоді до уваги беруть лише майнову шкоду. Статус потерпілого виникає від моменту подання заяви до правоохоронних органів. Діяльність адвоката регламентується КПК України (ст. 55-59).

Коли людина потерпає від злочину, діюче законодавство має її захищати. Теоретично держава це обіцяє на рівні КПК, але в житті ситуація складається дещо інакше. Потерпілому потрібна  адвоката по кримінальним справам для захисту його прав. Необхідно, щоб викрадене майно було повернуто, за пошкоджене – відшкодовано, а за фізичне травмування чи каліцтво – оплачене лікування та реабілітація. Найважливіше, що винна особа отримала справедливе покарання за вчинені дії. Для цього представник потерпілого зробить все необхідне.

АДВОКАТ ПОТЕРПІЛОГО – ФАХОВА ЮРИДИЧНА ДОПОМОГА

Займатись самостійно захистом своїх прав завжди важко. Так, потрібен представник потерпілого. І це стосується не тільки кримінального судочинства. Знання законів, процесуальних особливостей, розуміння діючих поправок до нормативних документів, досвід роботи в системі кримінального судочинства – складові для досягнення результату. Бувають обставини, при яких людина не може бути присутня на досудовому розслідуванні (травми, лікування, психологічний стрес), тому адвокат потерпілого у кримінальному процесі є представником та захисником прав.

ЦИВІЛЬНИЙ ПОЗОВ В ПРАКТИЦІ ЗАКОННОГО ПРЕДСТАВНИКА ПОТЕРПІЛОГО

Цивільний позов є одним із юридичних інструментів захисту прав потерпілого, тому законний представник його використовує відповідно до діючих норм. Він має бути вчасно поданий та відповідати загальноприйнятим вимогам. Потерпілий може пред’явити позовну заяву до особи, яка скоїла кримінальне правопорушення до початку слухання справи у суді.
 

Права та обов’язки адвоката як представника потерпілого лежать в площині процесуальних прав підзахисної особи. Відповідно до чинного КПК, у визначених законом випадках договірну можливість вирішення справи між потерпілим та підозрюваним чи обвинуваченим. Сторони домовляються між собою про умови угоди, а саме про обсяг відшкодування, його період та умови, вид та термін покарання. Такий розвиток подій можливий тільки у випадку, коли покарання за скоєний злочин передбачає максимум 5 років позбавлення волі.

ПРЕДСТАВНИК ПОТЕРПІЛОГО ТА ІНШІ МЕХАНІЗМИ ВРЕГУЛЮВАННЯ

Не завжди потерпілий в кримінальному провадженні та його представник можуть укласти угоду із підозрюваним чи обвинуваченим. Проте є варіант, як кожна із сторін може отримати бажаний результат. Приклад на основі реальних подій допоможе зрозуміти механізм дій. Припустимо, що обвинувачений здійснив злочин, передбачений ч.4 ст.296 КК України. За цією статтею дії визначаються як хуліганство, а також порушення громадського спокою та порядку із відчуття зневаги до суспільства, із можливим застосуванням холодної чи вогнепальної зброї, заздалегідь підготовлених предметів для завдання фізичної шкоди здоров’ю. Такі дії караються позбавленням волі на строк від 3 до 7 років.

При таких умовах потерпілий в кримінальному провадженні та його представник не можуть укласти угоду щодо примирення на досудовому етапі. При необхідності проводять також судово-медичну експертизу. Якщо обвинувачений визнає свою провину та погодиться відшкодувати збитки, можна вважати, що примирення відбулось. Під час судового засідання по розгляду справи потерпілий подає прохання не позбавляти волі обвинувачену особу, застосувавши вимоги із статті 75 з ККУ. За таких умов суд матиме законні підстави обрати іншу міру покарання.

Представник потерпілого допомагає домовитись та укласти із обвинуваченим договір. В ньому прописують права кожної із сторін та їх обов’язки. Документ рекомендується нотаріально засвідчити. По можливості його забезпечують додатковими гарантіями (заставне майно чи порука).

Скласти текст договору з усіма потрібними тезисами має адвокат як представник потерпілого у кримінальному процесі, провівши перемовини. Під час розмови обговорюють всі критичні питання, перевіряють наміри кожної з сторін. І в цьому плані роль адвоката є дуже вагома, адже потерпілий в силу певних причин не завжди може спокійно та розважливо вести перемовини. Бажання покарання, злість, помсти заважають просуванню процесу.

Досягти позитивного результату набагато простіше при участі адвоката. Саме законний представник потерпілого бере на себе всі юридичні турботи щодо врегулювання відшкодування та примирення.

ПРЕДСТАВНИК ПОТЕРПІЛОГО: Practices
bottom of page