ТРАНСПОРТНО - ТРАСОЛОГІЧНА ЕКСПЕРТИЗА
АДВОКАТСЬКЕ БЮРО МЕЛЬНИКА ФЕДОРА
ТРАНСПОРТНО-ТРАСОЛОГІЧНА ЕКСПЕРТИЗА
Для розслідування обставин дорожньо-транспортної пригоди кожна деталь оцінюється на вагу золота, оскільки навіть дрібниця в такій справі може вирішити подальшу долю особи – або вона отримає обвинувальний вирок, відшкодовує завдані від автоаварії збитки і відбуватиме покарання в місцях позбавлення (обмеження) волі, або отримає виправдувальний вирок, залишатиметься на свободі та збереже свій гаманець від значних витрат.
На сьогодні більшість водіїв «йдуть в ногу з часом» і встановлюють в салоні свого автомобіля відеореєстратор, який здійснює запис дорожньої обстановки на автошляхах. Якщо раптом сам керманич або інший транспортний засіб потрапив в ДТП, то саме відеореєстратор є найкращим «помічником» при з’ясуванні обставин пригоди і полегшує процес відтворення всіх обставин аварії.
Однак бувають ситуації, коли даний пристрій у водія відсутній, і він за іронією долі втрапив в аварійну халепу. В такому випадку історію подій можуть «розповісти» утворені в результаті аварії сліди, які в свою чергу являються головним об’єктом дослідження при проведенні трасологічної експертизи.
ДОСЛІДЖЕННЯ СЛІДІВ З МІСЦЯ ДТП
Даний вид експертизи транспортного засобу після ДТП за своїми завданнями дуже близький до автотехнічної, про яку ми розповідали в одній із своїх статей. ЇЇ також призначають у справах, пов’язаних із порушенням безпеки руху на автошляхах. На практиці при розгляді кримінальної, адміністративної чи цивільної справи ці два типи експертних досліджень проводять одночасно, оскільки «дуетом» вони взаємодоповнюють одна одну: автотехнічна розкриває ДТП з технічної точки зору, а трасологічна експертиза - встановлює механізм та причини аварії завдяки утвореним слідам.
Питання стосовно проведення експертного дослідження слідів з місця пригоди та механізму їх утворення регулюється законом «Про судову експертизу» , а також відповідним положеннями нормативного документа стосовно призначення та проведення експертиз, відповідно до якого транспортно-трасологічна експертиза, як і автотехнічна, належать до категорії інженерно-технічних і має відповідні завдання.
ТРАСОЛОГІЧНА ЕКСПЕРТИЗА: ПИТАННЯ
В рамках даного типу дослідження експерт має:
-
Ідентифікувати за слідами від автомобіля, певного його зразка або встановити тип чи модель транспортного засобу;
-
Розрахувати та визначити взаємне розташування машин в момент контактування;
-
Встановити точку зіткнення автомобілів і локалізацію наїзду на перешкоду (інший транспортний засіб, відбійник, пішохід тощо);
-
Покроково з’ясувати, як утворились сліди;
-
Визначити, яким чином розташовані машини відносно проїжджої частини в момент зіткнення.
Далі законодавець в цьому документі зазначає, що призначати даний вид експертного дослідження резонно тоді, коли експерту можуть надати об’єкти, які перебували у контакті при зіткненні, або матеріали справи, в яких містяться зафіксовані працівниками правоохоронних органів сліди.
КОЛИ І ДЕ ПРОВОДЯТЬ ТРАНСПОРТНО - ТРАСОЛОГІЧНУ ЕКСПЕРТИЗУ
Відповідно до положень чинних процесуальних кодексів, як і будь-яка інша судова експертиза, так і трасологічна може здійснюватись за ініціативою сторін судового процесу. Зокрема, у кримінальному процесі сторона захисту (або адвокат як представник потерпілого) має право залучати експерта на договірній основі для проведення незалежного експертного дослідження (в тому числі для встановлення механізму виникнення пошкоджень транспортних засобів при ДТП за наявними слідами).
Сьогодні у всіх містах України діє багато державних і недержавних науково-дослідних експертних установ. Так, для проведення транспортно-трасологічної експертизи автомобіля після аварії можна звернутись, наприклад до Київського-науково-дослідного інституту судових експертиз (КНДІСЕ), який належить до категорії державних експертних установ. Є також його філіали в інших містах України: Одесі, Львові, Дніпрі та Харкові.
Стосовно недержавних експертних установ, то для здійснення такої діяльності вони зобов’язані мати відповідну ліцензію. Якщо мова йде про кримінальне провадження, то як вже зазначалось вище, саме сторона захисту (або адвокат як представник потерпілого) наділені законним правом звертатись до незалежних експертів для проведення експертизи на договірній основі (зокрема,трасологічної).
В свою чергу адвокатське бюро «Мельника Федора» має в своєму арсеналі перелік приватних експертних установ, які не піддаються тиску правоохоронних органів і в яких працюють справжні професійні, креативні та висококваліфіковані експерти, які можуть надати якісний, коректний та найбільш точний експертний висновок, в тому числі з питань проведення транспортно-трасологічної екпсертизи. Також адвокати по ДТП, залежно від конкретної ситуації можуть ставити експертам саме ті запитання, відповіді на які відіграватимуть ключову роль в стратегії захисту.