top of page
vidshkoduvannia-skody-dtp.jpg

ВІДШКОДУВАННЯ ШКОДИ ПІСЛЯ ДТП

АДВОКАТСЬКЕ БЮРО МЕЛЬНИКА ФЕДОРА

ВІДШКОДУВАННЯ ЗБИТКІВ ПІСЛЯ ДТП: МАТЕРІАЛЬНА, МОРАЛЬНА ШКОДА ТА СУДОВА ПРАКТИКА

 

 

Потерпілий у дорожньо-транспортній пригоді має право вимагати відшкодування матеріальної та моральної шкоди від особи, яка винна в аварії, або від її страхової компанії. В 50% випадків притягнення водіїв до відповідальності здійснюється у судовому порядку. Така статистика складається через заперечення фактичної вини та небажання розв'язувати питання добровільно.

 

ЯК ЗАКОН ВИЗНАЧАЄ МАТЕРІАЛЬНІ ЗБИТКИ



В юридичній практиці під терміном «збитки», які є причиною для відшкодування шкоди завданої ДТП, вважають оціночну вартість ремонтних робіт для відновлення транспортного засобу. За основу беруть товарну вартість авто, ступінь його фізичного зносу та величину зменшення його товарної вартості внаслідок аварії. Важливим моментом є факт, що в результаті автотоварознавчого дослідження відновлення ТЗ може бути визначено економічно недоцільним. При частковому або повному знищенні авто у потерпілої сторони виникає логічне питання, як відшкодувати збитки при ДТП в межах правового поля.



ЩО МОЖЕ ВИМАГАТИ ПОТЕРПІЛА СТОРОНА



З огляду на обставини, власник пошкодженого ТЗ має законне право вимагати:

• відшкодування матеріальної та моральної шкоди;
• відшкодування витрат на отримання правової допомоги;
• відшкодування упущеної вигоди, якщо ТС використовувався для підприємницької діяльності;
• проведення експертиз та евакуації авто.



ВІДШКОДУВАННЯ МОРАЛЬНОЇ ШКОДИ



Із матеріальними питаннями розбиратись простіше, а от відшкодування моральної шкоди ДТП є складнішим правовим завданням. Перш за все потрібно визначити суть поняття. Моральна шкода у випадку ДТП визначається як втрати немайнового характеру та заподіяння фізичних, моральних, душевних та іншого роду страждань. Вони проявляються внаслідок заподіяння шкоди здоров’ю або смерті особи. В обох випадках відкривається кримінальне провадження. Отримати відшкодування шкоди ДТП Верховний суд надає право близьким родичам загиблого.



ДЖЕРЕЛА ВИПЛАТ ПРИ АДМІНІСТРАТИВНИХ ПРАВОПОРУШЕННЯХ



Розрізняють два основних джерела виплат:

• страхова/МТСБУ в межах ліміту відповідальності;
• винна особа в аварії за рішенням суду у справах про адміністративні правопорушення.

У питаннях відшкодування шкоди ДТП пленум Вищого спеціалізованого суду України визначає правила розгляду таких спорів. Варто знати, що потерпілий може подати заяву на виплату страхової компенсації протягом року з моменту аварії. Для звернення до винної сторони законодавством встановлено термін – протягом 3-х років з моменту ДТП. У випадку кримінального провадження, якщо є заподіяна шкода здоров’ю та життю, строків подання звернення не встановлено. Це можна зробити як в процесі розгляду кримінальної справи, так і після вступу вироку в законну силу, тобто вже в цивільному позові.



ПРО СТРАХУВАННЯ ТА ДІЇ ПРИ ДТП



Згідно з законодавством України, страхування цивільно-правової відповідальності власників ТЗ є обов’язковим. У питаннях відшкодування шкоди внаслідок ДТП судова практика встановила порядок отримання компенсацій. Якщо у винуватця аварії є діючий страховий поліс, потерпілий має звернутись до його страхової компанії. Дії при дорожньо-транспортній пригоді мають бути наступні:

• записати номер поліса винуватця ДТП;
• протягом 3 робочих днів повідомити страхову компанію винуватця про аварію;
• повідомити про ДТП страхову компанію потерпілого.

Можлива ситуація, що у власника ТЗ відсутній діючий страховий поліс. В цьому випадку треба звернутись до Моторно-транспортного страхового бюро України. Справи щодо відшкодування шкоди внаслідок ДТП МТСБУ розглядаються відповідно до регламентних строків. Для цього також потрібно повідомити про аварію протягом 3 робочих днів з дня її настання. Погодження виплат або вмотивоване рішення про відмову приймається протягом 90 днів з дня, коли була подана заява про страхове відшкодування.

Нормативне регулювання відшкодовувань моральної та матеріальної шкоди має багато нюансів та юридичних складнощів. Кожна справа розглядається індивідуально, враховуючи фактори, які стали причиною дорожньо-транспортної пригоди.

Варто пам’ятати, що не можна їхати з місця аварії чи змінювати положення автомобіля. Також треба мати водійське посвідчення та діючий страховий поліс. При виникненні конфлікту з іншими власниками ТЗ чи страховою компанією та неможливості урегулювати питання відшкодування збитків варто звертатись за кваліфікованою правовою допомогою до адвокатів по ДТП.

bottom of page